NASDAQ Nediir?

 

 

NASDAQ, National Association of Securities Dealers Automated Quotations, ABD’nin New York şehrinde bulunan ve dünyanın en büyük elektronik menkul kıymet piyasalarından biridir. NASDAQ, 1971 yılında kurulmuştur ve OTC (over-the-counter) menkul kıymet piyasalarının bir modeli olarak tasarlandı.

NASDAQ, dünya çapında birçok teknoloji şirketinin hisse senetlerinin işlem gördüğü bir piyasa olarak tanınmaktadır. Şirketlerin hisse senetlerinin fiyatları, elektronik sistemler aracılığıyla her an güncellenmektedir. NASDAQ, dünya çapında hisse senedi işlemlerinin yaklaşık %20’sini gerçekleştirmektedir.

NASDAQ, teknolojik altyapısı ve sürekli geliştirilen elektronik ticaret platformları ile diğer borsalardan farklıdır. Ayrıca, NASDAQ borsasının yüksek hızlı ve güvenli elektronik işlem sistemleri, hisse senetlerinin anlık fiyatlarının belirlenmesine ve müşterilerin yatırımlarının anlık olarak takip edilmesine olanak tanır.

NASDAQ, ABD borsaları arasında en yüksek piyasa değerine sahip borsalardan biridir ve şirketlerin büyümesine ve uluslararası arenada tanınmasına yardımcı olur. NASDAQ borsası, borsa endeksleri, analitik araçlar ve finansal veriler gibi birçok hizmet sunmaktadır ve dünya çapında birçok yatırımcı tarafından takip edilmektedir.

Bir cevap bırakın